Infúzna liečba vitamínom C
Čistý vitamín C sa infúziou dostane priamo do krvného obehu, obchádza pečeň, šetrí žalúdok, účinná látka sa dostáva priamo do buniek.
Pani doktorka, keď sme v minulých číslach uverejnili s Vami rozhovor, čitatelia nás priam zasypali otázkami, kde žiadali vysvetliť, alebo rozviesť niektoré odborné témy, ktoré ste načrtli. Takže sme Vás vyhľadali opäť a ak by ste súhlasili, k niektorým otázkam sa vrátime.
Odozva na rozhovor ma naozaj prekvapila.. Ľudia ma zastavujú na ulici, chcú sa o mnohých veciach informovať, v ambulancii telefón ani nestíchne, máme tam hotový blázninec. Asi bude naozaj lepšie sa k niektorým témam ešte vrátiť týmto spôsobom. Preto nech sa páči, pýtajte sa.
Asi najviac otázok sa týkalo infúznej liečby s vitamínom C. Ako to vlastne funguje? A prečo sa táto terapia začala objavovať v odbornej aj laickej tlači? Neobjavuje sa už objavené, nejedná sa len o módu, alebo reklamný trik?
Viete, ja sa pozerám na tieto „módne hity“ veľmi skepticky. Rôzne doplnky výživy sú potrebné, pomáhajú organizmu vyrovnávať sa s námahou, chorobou, alebo stresujúcim životným štýlom, ale často je ich účinok reklamou preceňovaný. A hlavne pomer cena/ účinok je niekedy veľmi nevyvážený. Vitamínová terapia nie je skutočne nič nové. Vyššie dávky vitamínu C doporučuje prakticky každý lekár napríklad v chrípkovej sezóne. Ale terapia veľmi vysokými dávkami vitamínov je osobitná kapitola. Začal ju propagovať už držiteľ Nobelovej ceny a famózny vedec Linus Pauling v šesťdesiatich rokoch. Tvrdil, že vysoké dávky vitamínu C výrazne stabilizujú väzby organických molekúl a podporujú činnosť imunitného systému. Mimochodom, dožil sa 93 rokov. Vedci začali skúšať vysoké dávky vitamínu C na liečbu mnohých ochorení – podávali ich napríklad pacientom s rozvinutými štádiami rakoviny. Tam sa ale účinnosť nepreukázala, prvotné nadšenie ochladlo a terapia megadávkami C upadala do zabudnutia.
Tak prečo terajší boom?
Nové postupy pri výrobe vitamínu C umožnili produkovať látku, ktorá sa omnoho viac podobá tej, ktorá sa nachádza v zelenine a ovocí. Lepšie sa vstrebáva, je stabilnejšia, prakticky nemá vedľajšie účinky. A testy sa rozbehli nanovo. Málokto dúfa, žeby sa vo vitamíne C objavil zázračný všeliek, ale zdá sa, že mnohé myšlienky Linusa Paulinga mali svoje opodstatnenie. Organizmus „nadopovaný“ C vitamínom sa ľahšie regeneruje, lepšie odoláva vírusom a baktériám, rýchlo mobilizuje svoje rezervy.
A prečo infúzie?
Asi jedinou „chybičkou krásy“ vitamínu C, že je to vlastne slabá kyselina a ľudia s citlivejším žalúdkom ju vo vyšších dávkach v tabletkách netolerujú dobre. Jedna ampula vitamínu C je ekvivalentom 75 tabliet vitamínu po 100 mg. Je to obrovské množstvo. Zjesť také kvantum tabletiek v krátkom čase je prakticky nemožné, navyše pri vysokých dávkach tak kyslého produktu sa vzpiera ústna sliznica, trpí pažerák, žalúdok… Venóznym podaním tieto problémy elegantne vyriešime. Čistý vitamín C sa infúziou dostane priamo do krvného obehu, obchádza pečeň, šetrí žalúdok, účinná látka sa dostáva priamo do buniek.
A naozaj to účinkuje?
Viete, ja som obvodná lekárka, nemám čas ani prostriedky na nejaké štúdie – od toho sú tu farmaceutické firmy a výskumné inštitúcie. Ale vyskúšala som si túto podpornú terapiu na širokom okruhu mojich známych a príbuzných. Spravidla pri rozvinutej chrípke, alebo zápale horných dýchacích ciest. A infúzie pomohli, doba liečby sa výrazne skrátila. Pochvalne sa vyjadrovali aj najväčší skeptici zo všetkých – kolegovia lekári. Niektorí stav po infúzii popisovali, akoby ochorenie niečo „ vyplo“. Ja sama som vystavená nesmiernemu náporu choroboplodných zárodkov, čo som si každoročne „odskákala“ aspoň dvojtýždňovou práceneschopnosťou.. Tento rok som sa rozhodla sama a sebe vyskúšať účinky infúzie s megadávkou vitamínu C a nebola som PN ani jediný deň. A môžem povedať, že sama som po podaní infúzie pocíťovala aj prílev energie. Rozhodne som vydržala pracovať vo vysokom tempe aj v najhoršej chrípkovej sezóne bez toho, aby som bola jediný deň upútaná na lôžko.
Okrem chrípkových ochorení a zápalov horných dýchacích ciest existujú aj ďalšie indikácie na jeho podávanie?
Ako podporná liečba je vhodný pri prakticky všetkých zápalových ochoreniach, ale zdá sa, že skracuje priebeh mnohých iných chorobných stavov. Pozítívne výsledky sa dostavili aj u pacientov s histamínovou intoleranciou, alergiami, ale aj u pacientov v rekonvalescencii po rozsiahlych operáciách a po liečbe onkologických ochorení. Vysoké dávky C vitamínu sa stávajú bežnou súčasťou legálneho dopingu športovcov v tréningu, ale pravidelne si ich ordinujú aj mnohí menežéri vo vysokých funkciách. Keby som nebola viazaná lekárskym tajomstvom, vedela by som prezradiť mená viacerých špičkových politikov, ktorí si „céčko“ tiež pravidelne aplikujú. Pravda, v Bratislave, v luxusných zdravotníckych centrách a za iné peniaze ako u nás. Ale látka aj spôsob podania sú presne tie isté.
Každá látka má ale aj kontraindikácie, kedy sa jej podávanie neodporúča…
U tejto látky je to len veľmi malý okruh pacientov. Nesmú si ho aplikovať pacienti s alergiou na túto látku, ale našťastie alergia na C vitamín je naozaj extrémne zriedkavá. A potom tiež pacienti trpiaci na obličkové kamene , s poruchami obličkových funkcií a u tých, ktorým sa vo zvýšenej miere vstrebáva železo. Iné kontraindikácie prakticky neexistujú. Výborné je tiež to, že vitamínom C sa nedá predávkovať – prebytok sa jednoducho z tela vylúči močom .
Iné vitamíny sa infúzne podávať neodporúča?
Skúša sa aj komplex vitamínov B. Jeho spektrum použitie nie je také široké, ale výborne sa osvedčil napríklad u pacientov s opakovane sa vyskytujúcimi „kútikmi“ – prasklinami pier, slizníc, bolestivými vriedkami v ústach, pri opakovaných herpetických infekciách, u pacientov s poruchami imunity, ale aj u pacientov s toxickým poškodením pečene napríklad jedmi, alebo užívaním alkoholu. U niektorých ochorení sa ukázalo, že je ideálne vybrať dávku dávky C a B v jednom sedení – rýchlo po sebe. Efekt je často naozaj pozoruhodný. V posledných týždňoch som mala napríklad niekoľko pacientok, ktoré trpeli dlhodobými gynekologickými zápalmi. Brali antibiotiká opakovane aj niekoľko týždňov, zápal ustúpil, ale po krátkom čase opäť prepukol. Po vybraní infúznej terapie vitamínmi C a komplexom vitamínov B sa ich stav rýchlo upravil, bolesti prešli, zápalové parametre sú dnes u nich v medziach normálu. Keby som to nevidela, neuverím. A v odbornej literatúre sa prakticky denne objavujú nové a nové indikácie takejto liečby.
Vyšetrovať preventívne každého pacienta na všetko je dnes nezmysel, nedá sa to zvládnuť.
Pani doktorka, druhou témou, ktorú v rozhovore spomenuli bola otázka rozsiahlejších preventívnych prehliadok.
O potrebe prevencií sa dnes vraví veľmi často . Zdravotné poisťovne nás vyzývajú, aby sme sa ich zúčastňovali. Ich súčasťou je kontrola tlaku, tepu srdca, stanovenie hladiny cukru a iných základných biochemických parametrov. Napriek tomu veľa pacientov dostane infarkt, porážku, alebo iné ochorenie aj keď sa preventívnych prehliadok zúčastňujú. Varovným príkladom z posledného obdobia je náhla smrť známeho moderátora v produktívnom veku. Je to aj preto, že bežné vyšetrenia mnohé skryté ochorenia jednoducho neodhalia. Verejné zdravotné poistenie kryje len tie najbežnejšie súčasti preventívnej prehliadky – poisťovne na to jednoducho nemajú zdroje.
Takže treba rozsiahlejšie vyšetrenia? Pri poslednej prehliadke mi brali krv, potom mi zmerali tlak a urobili EKG. Nestačí to?
V mnohých prípadoch veru nie. Napríklad z preventívnych prehliadok vypadlo stanovenie cholesterolu a triglyceridov do 40 rokov veku. Stanovenie pomeru „zlých“ lipidov (LDL) a „dobrých“ lipidov ( HDL) dnes poisťovne nepreplácajú vôbec. A poďme na prístrojové vyšetrenia. U mnohých ľudí aj obyčajné zmeranie tlaku odhalí jeho výrazne zvýšené hodnoty, ktoré treba liečiť. Ale je veľká skupina pacientov, ktorí majú pri bežnom vyšetrení tlak v poriadku. A napriek tomu sú výrazne ohrození porážkou. Je to preto, že ich tlak nie je zvýšený stále , ale len v určitých obdobiach dňa. Často je to v noci, alebo nadránom – a vtedy k lekárovi nechodíme. Podobne je to s tepom srdca. Bežné EKG je priam ukážkové a napriek tomu pacient náhle umrie na poruchu rytmu a to aj pri minimálnej námahe, alebo dokonca v kľude.
Ako sa dajú takéto poruchy odhaliť?
Meraním tlaku a tepu počas celých 24 hodín. Slúžia na to prenosné prístroje – tzv. holtery. Pri tlakovom holteri sa na ruku upevní manžeta, ktorá sa v 15 minútových intervaloch nafukuje a prístroj vždy zmeria tlak a tepovú frekvenciu. EKG holter meria zas 24 hodín činnosť srdca aj s udaním ferkvencie tepu. Po celodennom nosení prístroja sa senzor so zaznamenanými údajmi spojí s počítačom, ktorý vyhodnotí uložené dáta a nájde možné poruchy. Tieto prístroje nie sú bežnou súčasťou ambulantného vybavenia – sú drahé, potrebujú na vyhodnotenie výsledkov zložité softvéry a obsluhujúci lekár musí mať špeciálne školenia. • Vaša ambulancia takéto prístroje ale má… Vďaka môjmu manželovi – tiež lekárovi. Je typickým príkladom rizikového pacienta. Rád papá, málo sa hýbe a pracuje často až na doraz. Nečudo, že začal mať zdravotné potiaže. Nevoľnosti, bolesti hlavy, závrate, nakoniec náhle odpadol. Bežné vyšetrenia nič závažného neodhalili. Išiel teda na 24 hodinové meranie tlaku a tepu – a oba prístroje odhalili nočné poruchy. Teraz pravidelne berie lieky, stresuje sa podstatne menej, začal cvičiť a potiaže ustúpili. Veľmi ho ale hnevalo, že na vyšetrenie čakal viac ako mesiac a totálne ho rozladil zápach, ktorý sa z manžety prístrojov šíril. Pre pratie a pravidelnú výmenu manžety prístrojov nebol v nemocnici asi čas – a ani chuť. Preto sa manžel okamžite po tom, ako som začala pracovať ako ambulantná lekárka, rozhodol oba prístroje na 24 hodinové meranie tlaku, pulzu a poruchy činnosti srdca do ambulancie kúpiť. Jedinou podmienkou bolo, že jeho vybavíme vždy prednostne. A keďže u nás dôsledne dbáme na hygienu, manžety prístrojov stále voňajú.
Podľa toho, čo ste uviedli, hlavnými kandidátmi na takéto rozsiahlejšie vyšetrenia sú muži, pracujúci na vyšších postoch a holdujúci nezdravému životnému štýlu…
Tí sú stále hlavnou rizikovou skupinou. A zatiaľ čo v minulosti to boli menežéri okolo pätdesiatky, dnes sú to často mladí ľudia – tridsiatnici, štyridsiatnici. A nielen menežéri. Vysoký tlak a poruchy srdcového rytmu majú často zamestnanci, pracujúci na smeny, šoféri, ktorí jazdia dlhé trasy, zamestnanci doručovateľských firiem, pracujúci často pod extrémnym tlakom. A stále častejšie sú to aj ženy, ktoré sa dnes dostávajú na vysoké funkcie. Ako žene mi to lichotí, keď vidím, že riaditeľkou zahraničnej firmy je elegantná dáma, ale ako lekárka vidím aj negatívne dôsledky tejto emancipácie. Poruchy srdcovocievneho systému zasahujú už aj túto skupinu.
Pani doktorka, uviedli ste aj možnosť, aby si pacienti „vyskladali“ svoju preventívnu prehliadku.
K tomu ma zas doviedol môj manžel – genetik. Povedal mi, že zodpovednosť za neskoré odhalenie svojho ochorenia si nesú často sami pacienti. V ich rodinách sa opakovane vyskytne napríklad infarkt, porážka, alebo onkologické ochorenie a oni o tom svojmu lekárovi vôbec nepovedia. Pritom na základe rodinného výskytu ochorení majú často mnohonásobne vyššie riziko ohrozenia svojho zdravotného stavu, ako ostatná populácia. My im umožňujeme vybrať si z preventívnych vyšetrení tie, ktoré pomáhajú odhaliť ochorenie, ktorým sa cítia byť najviac ohrození. Ak sa v ich rodine vyskytol napríklad nádor obličky, môže si objednať ultrazvukové vyšetrenia aj každý polrok – a riziko prehliadnutia takéhoto nádoru sa minimalizuje. Pritom vyšetrenie ultrazvukom je úplne neškodné. Samozrejme, každému poradíme, čo ho najviac ohrozuje, ale ak sa chce pacient zamerať len na určitý problém, ktorého sa obáva, umožníme mu to. Je to iný systém, ako vo veľkých centrách, kde zaplatíte niekoľko sto eur a potom Vás „preženú“ všetkými vyšetreniami, či už ste rizikoví, alebo nie. Načo ale budem posielať pacienta, ktorý výborne vidí, každoročne k očnému lekárovi. Základné vyšetrenie zraku , tzv. vizus zvládneme za necelú minútu aj na našej ambulancii – a je to zadarmo. Podobne je to s ušným, alebo kožným vyšetrením. Vyšetrovať každého pacienta preventívne na všetko je dnes nezmysel, nedá sa to zvládnuť.
A na čo by ste Vy, ako lekárka, doporučili zamerať sa. Napríklad keby sa jednalo o člena Vašej rodiny?
U mužov určite vyšetriť podrobne srdcovocievny systém a to už u štyridsiatnikov. Z onkologických prevencií sa zamerať na vyšetrenie prostaty a obličiek. U žien vyšetrenie srdcovocievneho systému od päťdesiatky. Z onkologických prehliadok pravidelné vyšetrenie prsníka a to po štyridsiatke každoročne (poisťovňa hradí prístrojové vyšetrenie každé dva roky a môže ho indikovať aj všeobecný lekár). Samozrejmá má byť každoročná návšteva gynekológa. U oboch pohlaví pravidelné preventívne vyšetrenie markerov nádoru hrubého čreva / krv v stolici/, u fajčiarov vyšetrenie pľúc. A u všetkých obéznych vyšetrenie na cukrovku – mnoho ľudí ani netuší, že takéto ochorenie má.