Komentár z časopisu Pekné bývanie k článku „Vetranie“

Zdravotné problémy spôsobené nedostatočným vetraním

Trpíte bolesťami hlavy a cítite sa veľakrát unavene? Dôvodom môže byť aj nesprávne vyvetraná miestnosť. Hygienicky vhodná mikroklíma v dome je veľmi dôležitá pre vaše zdravie

V každej budove dochádza k trvalej výmene vzduchu medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Výhodou vysokého tesnenia okien a dverí je samozrejme úspora energie, avšak aj pri uzatvorených oknách sa vymieňa vzduch cez netesnosti. Čím nižšia je preto prievzdušnosť okien, tým viac škodlivín sa hromadí v miestnosti. Ich počet narastá počtom osôb a vyžaduje sa tak častejšie vetranie. Najúčinnejšie je jednoznačne vetranie prievanom, keď sa vzduch vymení najrýchlejšie. Príliš dlhým vetraním sa len zbytočne ochladzujú steny a nábytok, navyše to nijakým spôsobom neprospieva ku kvalite či čistote vzduchu. Nárazové a krátke vetranie cez okná je ekonomické a zároveň efektívne. Z hľadiska potrebnej výmeny vzduchu je takéto vetranie v zime pre ľudský organizmus dostatočné. Nechávať však dlhodobo otvorené okno na vetrací ventil je nezmyselný zlozvyk. Je to doslova plytvanie financiami. Čím je vzduch vonku chladnejší, tým viac sa skracuje čas odporúčaného vetrania. Optimálny čas vetrania je priamo závislý od vonkajšej teploty vzduchu. V chladných mesiacoch sa odporúča vetrať okolo piatich minút dva- až trikrát za deň. Zabezpečíte si tak primeranú kvalitu vzduchu, ako aj hospodárne využitie tepelnej energie v domácnosti. Ak sa cez deň nezdržiavate doma, stačí vyvetrať ráno a večer. Keď sa ráno prebudíte a zdá sa vám miestnosť „vydýchaná“, dôvodom je nahromadenie vodných pár, telesných pachov či obsahu oxidu uhličitého, ktorého koncentrácia v miestnosti má významný vplyv na zdravie a telesnú kondíciu človeka.

Zvýšená vlhkosť

Najnáročnejšími miestnosťami na udržanie optimálnej vlhkosti sú kúpeľňa a kuchyňa. Pranie, varenie a najmä sušenie bielizne v interiéri spôsobujú väčším množstvom kondenzovaných pár podmienky na jej vznik. Pozornosť venujte aj zaroseným oknám, ktoré signalizujú zvýšenú hodnotu vlhkosti. Ideálny podiel by sa vždy mal nachádzať v rozmedzí 40 až 50 %. Takisto v zime by nemala interiérová teplota klesnúť pod 20 stupňov Celzia. Problém nadmernej vlhkosti alebo prevenciu proti vzniku plesní riešia pohlcovače vlhkosti, ktoré pracujú na základe postupne sa rozpúšťajúcich tabliet. Toto riešenie absorbuje vlhkosť a je cenovo dostupné. Ďalším spôsobom udržania zdravej domácnosti môžu byť riadené vetracie systémy alebo schopnosť otvorenia okna na mikroventiláciu.

MUDr. Adriana Šimková, PhD.MUDr. ADRIANA ŠIMKOVÁ, PhD.
všeobecná lekárka, internistka

Vydýchaný vzduch nerobí dobre nikomu. A nehovoriac o tom, keď je obdobie zvýšenej chorobnosti. V nevetranom priestore sa veľmi ľahko šíria ochorenia spôsobené vírusmi alebo baktériami. Stačí, ak niekto zakašle alebo kýchne. Víriaci sa prach prostredím, suchý teplý vzduch oslabujúci prirodzenú bariéru slizníc tak ľahko otvorí bránu na vstup choroboplodných zárodkov do tela. Ochorenie dýchacích ciest nenechá na seba dlho čakať. Jednoducho povedané, vetraním trénujeme svoju imunitu, aby sme boli odolní proti nástrahám prostredia, v ktorom sa nachádzame. Pri nedostatočnej výmene vzduchu v miestnostiach sa môžu oslabiť naše reakcie, cítime sa slabí, nevýkonní, spomalení, môžu sa objaviť bolesti hlavy. O to horšie sú na tom ľudia, ktorí už majú isté ochorenie srdcovocievneho alebo dýchacieho systému. Tí citlivo reagujú na nedostatok kyslíka. Prílev čerstvého vzduchu je jednoducho osviežením pre naše telo. Preto, ak máme príležitosť, otvorme si okno a nadýchajme sa „skutočného“ kyslíka, vďaka ktorému vieme pozitívne naštartovať svoje telo.

Zdieľať článok: