MUDr. Adriana Šimková bola online

Načo v lete nezabúdať?

Pýtali ste sa na všetko o cestovnej lekárničke v lete!

MUDr. Adriana Šimková, PhD.Leto milujeme, či už pečie slniečko alebo prší. Viac cestujeme, užívame si, objavujeme nepoznané alebo sa vraciame k osvedčeným aktivitám a miestam. Na niektoré veci by sme však mali vždy myslieť, a to najmä pri cestovaní, keď ochutnávame nové pokrmy, stravujeme sa na neznámych miestach a dni trávime stále na priamom slnku.

Na čo v lete nezabúdať, hovorí všeobecná lekárka MUDr. Adriana Šimková, PhD., ktorá vám tiež osobne poradí v online chate už vo štvrtok 8. augusta 2019 od 16:00 do 17:00 v magazíne Vysetrenie.sk.

Letné črevné komplikácie poznajú najmä dovolenkári a tiež tí, ktorí si nedávajú pozor na to, čo konzumujú. Hnačku môže vyvolať zmena jedálneho lístka a prostredia alebo aj obyčajná cestovná horúčka.

Častou príčinou letných hnačiek je napríklad konzumácia nedostatočne umytého alebo neolúpaného ovocia či zeleniny, pitie vody z kohútika alebo nápojov s ľadom. Pokiaľ sú pacienti citlivejší na zažívanie, objavuje sa u nich hnačka aj v prípade konzumácie morských kôrovcov, údených rýb alebo ustríc,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Adriana Šimková, PhD. 

Čo pomáha proti hnačke?

V prvom rade je to prevencia. Tá spočíva v dôkladnej hygiene rúk, konzumácii dostatočne umytých a tepelne upravených potravín, v zahraničí je to tiež pitie iba balenej vody. K preventívnym opatreniam patrí aj príjem probiotík, ktoré treba začať užívať aspoň týždeň pred cestou. Probiotický doplnok stravy však využijete celé leto. Pomáha totiž vracať narušenú črevnú mikroflóru do normálu a prekonať nepríjemné následky hnačky. Nemal by chýbať v kufri do zahraničia, v taške na chatu, ani v batohu na festival, kde je riziko nevhodných hygienických podmienok väčšie.

Vyskúšajte Biopron Forte – probiotický komplex vhodný nielen na cesty. Obsahuje špeciálnu kombináciu dvoch probiotických kmeňov s vysokým obsahom živých kultúr (10 mld. CFU), prebiotiká a prospešnú kvasinku S. boulardii. Hodí pre nielen pre dospelých, ale aj deti už od šiestich mesiacov. Ak trvá hnačka dlhšie ako 3 dni, sprevádzajú ju horúčky, dávenie, bolesti brucha a prímes krvi v stolici, treba určite vyhľadať lekára. Na čo ešte v lete nezabúdať?

Fľaša s vodou

Všade omieľaná téma, ktorá však má svoje opodstatnenie. Prísun dostatočného množstva tekutín je nevyhnutný obzvlášť v sparnom lete a spoliehať sa, že počas cesty bude možnosť zaobstarať si alebo kúpiť nezávadnú pitnú vodu, sa nemusí vyplatiť. Úžitková voda je dobrá na schladenie pokožky a umytie rúk, piť ju je však prílišný risk s prípadnými nepríjemnými následkami v podobe črevných ťažkostí. Fľaša s vodou sa hodí nielen preto, aby ste sa nenakazili pri konzumácii závadnej vody, ale aj vtedy, ak už nejaký akútny tráviaci problém nastane. Hnačka dokáže človeka riadne dehydrovať, pripraviť telo o minerály. Dostatočný pitný režim vás môže uchrániť pred pobytom v nemocnici. Do vody prihoďte rehydratačný roztok alebo iontový nápoj, ktorý dodá potrebné minerály a cukor.

Dezinfekčný gél

Na cesty sa oplatí vziať so sebou aj príručné balenie dezinfekčného gélu na ruky – nie vždy je možné si po toalete či pred jedlom umyť ruky v nezávadnej vode. Hygiena je veľmi dôležitá a obzvlášť, keď sa vydáme na dovolenku, najmä do exotických destinácií.

Vlhčené toaletné obrúsky

Malý balíček za pár centov, ktorý nezaberie v batohu veľa miesta, ale v určitých situáciách je na nezaplatenie. Pre lepší pocit čistoty ho preto noste vždy so sebou.

Pokrývka hlavy a krém s UV faktorom

Deň strávený na slnku a v prílišnom teple sa môže prejaviť aj úpalom. Príznaky zvyčajne spozorujeme až po niekoľkých hodinách, často je sprevádzaný spálenou kožou, slabosťou, bolesťou hlavy, únavou alebo vracaním. Pokrývka hlavy, krém so zodpovedajúcim UV faktorom a dostatočný príjem tekutín môžu nepríjemnostiam zabrániť alebo ich aspoň zmierniť. Zbaľte si ich do kufra spolu s probiotikami, dezinfekčným gélom a vlhčenými obrúskami a pravidelne používajte. Pokaziť si dovolenku ťažkosťami, ktorým dalo zabrániť, by bolo zbytočné.

Odborníčka bola online vo štvrtok 8. augusta 2019 od 16:00-17:00. 

Online rozhovor

16:02 – otázka od: Vladimir Strycek
Dobry den,za tyzden cestujeme na dovolenku do Toskanska,naco sa mame pripravit v taliansku,treba neake specialne lieky alebo kremy a pod.?

Dobrý deň, špeciálnu prípravu na dovolenku v Toskánsku nepotrebuje. Zoberte si štandardné prípravky , kt. si bežne beriete na cesty. Iné by to bolo, ak by ste išiel do krajín, kt. sú „rizikové“ na dôslednú prípravu (napr. aj očkovanie). Prajem príjemnú dovolenku, dr. Šimková


16:04 – otázka od: Zuzu
Môžem dostať hnačku iba zo slnka?

Dobrý deň, iba zo slnka hnačku dostať nemôžete. Pri hnačke zohrávajú úlohu viaceré faktory. S pozdravom, dr. Šimková


16:10 – otázka od: Katarína
Dobrý deň, mám ročnú dcéru a keď chodíme von, tak jej v kočíku dávam rohlík alebo nejaké také jedlo do ruky. Vždy jej predtým utriem ruky vlhčenou dezinfekčnou vreckovkou, ale manžel vraví, že je to zbytočné, že jej ničím prirodzenú stavbu imunity. Poradíte nám prosím, kde je pravda? Ďakujem. K.

Dobrý deň, pravda bude niekde uprostred. S prílišnou čistotou to naozaj netreba preháňať. Dieťa tak ako sa učí najprv sedieť, liezť, chodiť a rozprávať, tak sa musí postupne stretnúť aj s baktériami, aby si vedelo vybudovať imunitu, t.j. aby ľudské telo vedelo pohotovo zareagovať a zvládnuť hroziacu infekciu. S pozdravom, dr. Šimková


16:16 – otázka od: Zuzana
Dobrý deň, môžem užívať probiotiká aj preventívne, ak nemám problémy? Ďakujem za info, Zuzana

Dobrý deň, probiotiká majú miesto aj v prevencii. Samozrejme , je to ovplyvnené aj stravou a životným štýlom, aký vediete. Minimálne v „záťažových situáciách“ pre organizmus (stres a iné) by probiotický prípravok bolo vhodné nasadiť. S pozdravom, dr. Šimková


16:17 – otázka od: Zuzana
Aký OF na cestu do Tuniska? Pre deti mame 50, a pre dospelých?

Dobrý deň, pre deti správna voľba. U dospelých záleží od tzv. fototypu pokožky. Napr. tí, čo sú „bielokoží“ a opaľujú sa ihneď do červena a potom sa aj rýchlo ošúpu, u nich by som volila OF od 20 vyššie. Tí, čo sa opaľujú najprv do červena , ale pokožka nemá problém zhnednúť, OF 15. „Hnedokožcom“ by mohla stačiť OF10. Ak zvolíte napr. OF 20, alebo vyšší pre dospelých, zaiste nič nepokazíte. Slnko môže byť zradné a znepríjemniť si dovolenku spálenou pokožkou nie je nič príjemné…Nezabudnite si pribaliť aj krém po opaľovaní s panthenolom. Príjemnú dovolenku, dr. Šimková


16:21 – otázka od: Lenka
Dobrý deň, často chodievame na túry a brávame si so sebou lekárničku. Chcem sa spýtať, či vysoké teploty, aké sú toto leto, liekom neškodia a keď áno, čo by ste poradili, ako ich mám nosiť so sebou, aby bol účinok tepla čo najnižší. Ďakujem vopred a prajem ešte pekný zvyšok leta.

Dobrý deň, ak máte lieky v lekárničke a tú schovanú v batohu, malo by to byť v poriadku. Najhoršie pre lieky je, ak sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. S pozdravom, dr. Šimková


16:28 – otázka od: Milan
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako dlho mám užívať probiotiká. Stačí do vymiznutia problémov, alebo ako dlho potom? Ďakujem. Milan

Dobrý deň, presné časové obmedzenie užívania probiotík nie je. Ak by som mala hovoriť o prevencii hnačiek pri užívaní ATB, tak minimálne 10-14 dní po doužívaní ATB. Ak ste spokojný s efektom probiotík, nie je problém pokračovať aj naďalej. U niektorých po vysadení sa príznaky neobnovia. Mám však skúsenosti, že aj keď pacienti probiotiká vysadia, časom si ich opäť začnú dávať, lebo sa im vrátilo napríklad nadúvanie…Je to silne individuálne. S pozdravom, dr. Šimková


16:40 – otázka od: Dodo
Zdravím vás, chcel by som vedieť, či nestačí užívať iba prebiotiká, resp. či treba užívať aj pro- aj pre-biotiká naraz a či probiotiká bez prebiotík má význam užívať. Vďaka za odpoveď. D.

Dobrý deň, najprv by som rada vysvetlila, že probiotiká sú živé mikroorganizmy, prebiotiká neživé časti (napr. vláknina). Prebiotiká spolu probiotikami lepšie fungujú (prebiotiká sú vlastne „potravou“ pre probiotiká). Nie nadarmo sa tejto kombinácii hovorí aj symbiotikum. Je to prospešná kombinácia. S pozdravom, dr. Šimková


16:41 – otázka od: Richard
Dobry den p.doktorka. Mam jednu malu pripomienku. Podla Europskych“gajdlajnov“ je menezment hnacky nasledovny: dieta,rehydratacia a ako farm.podpora kvasinka S.Boulardii alebo probio knen L. Rhamnosus LGG. Vzdy kazdy iba solo. Nikdy nie v kombinacii. Bohuzial v produkte,ktory odporucate je kvasinka v kombinacii s kmenmi bez kliniky…Ak je to ale iba cielena reklama, tak … potom je to jasne. Pozdravujem.

Dobrý deň, ďakujem za Vašu pripomienku. Kmene lactobacilov, kt. sú v prípravku, sú bežnou súčasťou črevnej mikroflóry a zohrávajú tu naozaj dôležitú úlohu (napr. antiinfekčnú, antioxidačnú, imunomodulačnú…). Jednotlivé kmene (a to nehovorím len o laktobaciloch) sú svojou funkciou navzájom v čreve poprepájané, žijú v symbióze. Zdá sa Vám, že keď za fyziologických podmienok zohrávajú pre organizmus tak významnú úlohu , že v chorobe bude efekt z pridania takýchto prospešných kultúr zbytočný ? Podotýkam, pri hnačkách probiotické baktérie (a nielen tie) „strácate z tela“ a črevné bunky sú tak ľahko zraniteľné baktériam alebo ich toxínom , kt. hnačku vyvolali.


16:53 – otázka od: Lucia
Dobry den pani Simkova, prosim Vas, co mi odporucite pri prejavoch alergie na slnko? Prejavuje sa malymi cervenymi svrbiacimi vyrazkami na čele a v dekolte. Dakujem. Lucia

Dobrý deň, podľa opisu asi máte citlivejšiu pokožku.V prvom rade treba použiť kvalitný opaľovací krém s vyššími faktormi a nevystavovať sa slnečnému žiareniu v obedných hodinách, kedy je slnko najsilnejšie. Ak už máte alergiu, lokálne je vhodný napr. Fenistil gél, kt. kúpite voľne v lekárni. Dajte si ho do chladu. Už aj chladivý efekt gélu uľaví od svrbenia. Ďalšou možnosťou je zakúpenie si fenistilových kvapiek a užívať ich vnútorne alebo lieku na alergiu (napr. Zodac). Pokožku skľudní napr. i kokosový olej alebo gel s aloe vera. S pozdravom, dr. Šimková


17:00 – otázka od: Pavol
Dobry den pani doktorka. Bol som uz na cestach svedkom vselicoho. Najviac mi utkvelo ustiknutie osou a kolaps osoby pri vedlajsom stole. Keby nemal majitel restiky nejaku tabletku co mu hned podal, sotva by sa dozil sanitky, kedze to bolo na horach. Podobne som videl na trajekte srdcovy kolaps, znovu mu cestujuci nieco podal a ulavilo sa aspon do prichodu doktora. Co je teda v takychto vaznejsich pripadoch mat dobre v lekarnicke ? Dakujem

Dobrý deň, alergia a to napr. na uštipnutie osou môže byť (ako aj popisujete) veľmi vážna. Vždy, ak idete na dovolenku, treba mať so sebou liek na alergiu (napr. Zodac , Claritine-myslím, že tieto sú aj voľno predajné). Na lekársky predpis je napr. Dithiaden tbl., Aerius a iné – to Vám vie po porade aj Váš lekár predpísať). Lieky so silnejším účinkom sú už len kortikoidy. S pozdravom, dr. Šimková


17:03 – otázka od: Nora
Boli sme minulý rok na dovolenke s deťmi v zahraničí a syn (9 r.) dostal teplotu. Dali sme mu sirup na zníženie teploty a kľud na lôžku, ale na druhý deň mu už nič nebolo, úplne sa správal ako zdravý, aj do mora išiel, behal, jašil sa. Čo to mohlo byť? Pomohli by v takomto prípade probiotiká? Chystáme sa zase k moru – mal by ich preventívne užívať už teraz? Ďakujem za odpoveď. N.

Dobrý deň, zrejme išlo len o ľahkú virózu. Ako popisujete, Váš syn má zrejem dobrú imunitu, keď to tak rýchlo zvládol. Probiotiká by som nasadila ako prevenciu možnej črevnej infekcie a to najmä vtedy, keď by ste sa chystali do rizikových krajín. S pozdravom, dr. Šimková


17:08 – otázka od: Ada
Ked idem na chvilu na slnko, tak sa mi vyhodia vyrazky na hrudi, ale indenie. Je to alergia na slnko? Co s tym? Aj sa tam kremujem, ale zase na dovoelnke pri mori nechcem travit cely den pod slnecnikom ci v izbe. Dakujem za pomoc, Ada

Dobrý deň, pravdepodobný súvis tam je. Neviem, či užívate aj iné lieky alebo nie. Poraďte sa v lekárni, oni Vám odporučia kvalitný opaľovací krém. Ak by to bolo už nezvládnuteľné, oslovte kožného lekára. Výmenný lístok od všeobecného lekára na návštevu dermatológa nepotrebujete. S pozdravom, dr. Šimková


17:17 – otázka od: Jozef
Dobry den pani Dr. niesom nejaky hypertonik, ale pri letoch zazivam stres a citim sa divne. Pri poslednom lete som si na wc zmeral tlak a bol 160/96. Na hotely potom 115/70. Je to normalne? Diky

Dobrý deň, zo stresu môže naozaj „vyskočiť“ tlak. Dôležité je, že doma, keď si ho meriate, je v poriadku. V strese môžete mať aj rýchlejší pulz. Určite si nasaďte aspoň horčík. O inej farmakologickej liečbe sa poraďte so svojim lekárom alebo Vám poradia i v lekárni. S pozdravom, dr. Šimková


Text a článok sa nachádza na https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000663/1813651/MUDr–Adriana-Simkova-bude-online–Pytajte-sa-na-vsetko-o-cestovnej-lekarnicke-v-lete-

Zdieľať článok: