Kompas ako sa nestratiť v systéme sociálnej a zdravotnej starostlivosti

Dobrý deň, volám sa Marta. A som na dôchodku.
Je to už viac ako sedem rokov a je to pekné obdobie. Nežartujem. Teraz mám čas na všetko, čo som kedysi túžila robiť, ale nestíhala som. Čítam, cvičím, s mužom som stále v lese alebo v záhrade. Navyše veľa spolu cestujeme. Iste, bez disciplíny by to nešlo, ale starať sa o seba treba a frfľať pri tom nikomu nepomáha. Chcela som však hovoriť o inom. Videla som u svojich priateľov, čo sa s nimi stalo, keď ich zložila choroba, úraz, alebo jednoducho len vek. Videla som, akí boli, oni aj ich deti, v tých nečakaných situáciách bezradní a aké pre nich bolo vyčerpávajúce zohnať všetky užitočné informácie.

A tak som si, bez ľútosti, povedala, že ja sa na tieto časy pripravím už dnes, keď sa ešte cítim fit. Zistím, o akú pomoc, dávku či službu budem môcť požiadať, kedy to budem môcť urobiť, na akom úrade mi ju poskytnú a za akých podmienok ju budem môcť získať. Túto publikáciu sme vytvorili podľa platných právnych predpisov v júni 2020. Časom sa však sumy, ktoré uvádzame, môžu zmeniť – väčšinou sa o pár eur či centov zvýšia. Tak a teraz sa môžete pustiť do čítania. Nie je toho málo – a nie všetko použijete hneď. Túto brožúru preto nájdete aj na internetovej stránke www.union.sk.

Čo mi pomohlo orientovať sa v sociálnych a zdravotných službách?
Spravila som si pozitívny plán. Zistila som, na čo všetko mám v rôznych situáciách nárok, či mám dobre nastavený dôchodok a aj to, čo musím zmeniť, aby som sa cítila dobre.
Už viem, že existujú rôzne možnosti pomoci, kompenzačné pomôcky, odstránenie bariér, pomoc pri doprave aj pomoc od iných ľudí, ktorú štát kompenzuje. Prestala som sa báť, čo so mnou bude, keď sa môj zdravotný stav veľmi zhorší, pretože som sa išla pozrieť aj do zariadení pre seniorov a poznám podmienky krátkodobých aj dlhodobých pobytov.