Kompas ako sa nestratiť v systéme sociálnej a zdravotnej starostlivosti

Majte veci a vzťahy v poriadku. Než by ste ľutovali, čo už nikdy nestihnete, tak sa radšej zamerajte na to, čo ste všetko zažili. Vytrieďte fotografie, súbory z počítača, dokumenty. Nezbavujte sa vecí, ktoré boli pre vás dôležité. Nechajte ich tým, ktorí ostanú po vás. Možno im pomôžu lepšie pochopiť vaše životné rozhodnutia.

Ak nechcete o smrti mlčať, hovorte o nej. Premýšľajte, kto by mohol byť partnerom na takýto rozhovor. Mal by to byť niekto, kto sa nevyplaší a bude vás vedieť vypočuť. Stáva sa, že nečakane nájdete viac pochopenia u iných ako u svojich najbližších

Je čas vyčistiť stôl. Hovorte so svojimi blízkymi otvorene o svojom zdravotnom stave, o vašej sociálnej a finančnej situácii. Máte dlhy? Priznajte ich. Nemáte usporiadané vzťahy? Rozprávajte sa o nich a snažte sa nájsť riešenie. Trápi vás niečo? Zdôverte sa niekomu, komu veríte.

Povedzte blízkym, ako si predstavujete svoj odchod. Verte, pomôžete im. Keď im bude smutno, keď budú zronení, budú ich viesť vaše želania – kde chcete byť pochovaní, akú hudbu majú vybrať, komu majú vašu smrť oznámiť, či majú alebo nemajú zavolať duchovného. Budú mať lepší pocit, že túto poslednú službu vám poskytli tak, ako ste si to želali.