Varovné signály tela
Aj vážne choroby prichádzajú takmer bez príznakov.
Dobre si všímajte banálne prejavy. Obyčajná únava môže znamenať rakovinu aj ešte horšie ochorenie pľúc. Ani ranný kašeľ a večerná teplota vás nevystrašili?
Patríte k ľuďom, ktorí riešia s Googlom každé pichnutie v boku alebo skôr akýkoľvek neduh pošlete do zabudnutia tabletkami? Vierka bola druhý prípad. Z pilulky proti teplote sa za päť mesiacov stal večerný rituál. „Najprv som si myslela, že horúce čelo a pocit ťažkých kostí si len namýšľam. Kým som si teplotu nezačala merať. Nezáležalo na tom, aká som bola unavená, čo som zjedla, ani či vonku snežilo, alebo pražilo. Menej ako 37,8 stupňa Celzia teplomer neukázal,“ spomína. Okrem teploty pritom päťdesiatničku nič iné netrápilo. A to bolo čudné.
Horí, bolí, varuje
„K lekárovi nás väčšinou prinútia ísť akútne príznaky – vysoká horúčka, kašeľ, silné bolesti brucha, bolesti na hrudníku, hlavy, problémy s močením. Chronické ochorenie prebieha skryto a pomaly. Môže trvať dlhší čas, kým si uvedomíme, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí zo skúseností vo svojej ambulancii v Krompachoch Beáta Blahová. „Pri dlhodobo zvýšenej teplote telo veľmi pravdepodobne s niečím bojuje. Môže byť príznakom viacerých ochorení a prevažne skrytých zápalových procesov. Najčastejšie infekčných ochorení dýchacích či močových ciest alebo pohlavných orgánov. Ďalšou skupinou sú autoimunitné ochorenia, systémové ochorenia spojiva a ciev, poruchy štítnej žľazy. Do úvahy prichádza aj zhubný nádor,“ treba podľa košickej všeobecnej lekárky Diany Ganajovej myslieť radšej na všetko.
Nešpecifické
„Prísť na správnu príčinu ťažkostí pri skrytom ochorení nebude ľahké. Vystupuje pod maskou nešpecifických príznakov, v lekárskych knihách opísaných pre viaceré ochorenia súčasne. Z tých najčastejších je to slabosť, únava či malátnosť. Diagnostika sa tak môže oneskoriť a skresliť. Najmä ak sa príznaky objavia vo veku, keď prirodzene dochádza k zmenám vo fungovaní organizmu, teda pri starnutí či v menopauze. Nemožno sa čudovať, že ľudia si mylne myslia, že ich ťažkosti idú s vekom,“ uvažuje internistka Adriana Šimková. „Navyše rôzne choroby sa prejavujú rôznymi príznakmi, prekrývajú sa. Je veľmi ťažké zistiť chorobu iba podľa jedného či dvoch symptómov. Nespomínam si na žiadnu, ktorú by diagnostikoval len jeden, ktorý by sa pri iných nevyskytoval. Väčšinou ochorenie ukáže celá skupina ťažkostí,“ ozrejmuje doktorka Blahová.
Detektívka
Preto Vierkino ochorenie nedávalo zmysel. Keď po sérii vyšetrení nad ňou lekári lámali palicu, nová obvodná doktorka, ktorá vystriedala predchádzajúcu, postrehla v jej záznamoch dávnejšiu históriu angín. Po dôkladnejšom prehmataní uzlín na krku usúdila, že ich má navreté. Pravdepodobne z nedoliečených epizód angín si vypestovala skryté ložisko zápalu. Imunitný systém to vyhodnotil ako akútnu hrozbu a reagoval zvýšenou teplotou. Ak by sa na to prišlo skôr, mohli Vierke dávno vybrať mandle a mala by pokoj. „Medicína je však zákerná v tom, že príznaky niekedy dlho nezodpovedajú štádiu ochorenia. Vedela by som vám opísať zopár prekvapivých prípadov z mojej praxe. Pacientka tri mesiace sucho pokašliavala, ťažšie sa jej dýchalo, rýchlejšie jej bilo srdce, bola unavená. Pri hospitalizácii jej diagnostikovali embóliu do pľúc, pokročilý nádor na obličke a zrazeninu v obličkovej žile. Získané informácie môžu byť pre nás ‚červenými vlajkami‘, ktoré posunú diagnostiku tým správnym smerom,“ ozrejmuje doktorka Šimková z Pezinka princípy detektívky.
Strach to zhorší
Vám stačí riadiť sa jednoduchým pravidlom, ktoré napovie, či ide o bežnú alebo vážnu vec. „Pocit únavy zo stresu môže byť rovnako silný ako pri rakovine. Pri banálnom ochorení zmiznesám. Pri vážnejšom nepocítite úľavu ani po oddychu. Ak máte pochybnosti, navštívte lekára a poraďte sa. Berie vás ako celok a nie len zhluk príznakov. Má k dispozícii pomocné vyšetrovacie metódy, ktorými môže potvrdiť alebo vylúčiť diagnózu,“ radí doktorka Blahová nenechávať priestor laickým dohadom. „Mám skúsenosti s ľuďmi, ktorí vyšetrenie odkladajú. Prídu, keď je ochorenie plne rozvinuté a šanca na vyliečenie výrazne klesá. Dôvody môžu byť viaceré. Obava z ďalšieho prešetrovania, že lekár niečo nájde, strach o stratu zamestnania alebo samoliečiteľstvo. Odborné vyšetrenie zaručene neodsúvajte, ak príznaky trvajú príliš dlho, zhoršujú sa alebo sa k nim pridružia nové. O to skôr, ak sa v rodine dedia závažné ochorenia. Záverečné rozhodnutie, či je teplota či únava len z virózy, zo stresu alebo z vážneho organického ochorenia, je v rukách lekára. Mnohokrát nie jedného, ale viacerých,“ nabáda doktorka Šimková.
Medicína je zákerná v tom, že príznaky niekedy dlho nezodpovedajú štádiu ochorenia. Vedela by som vám opísať zopár prekvapivých prípadov z mojej praxe.
Slovníček
- akútne príznaky – trvajú krátko, intenzívne
- akútna únava – bežná únava, ktorá po odpočinku pominie
- chronické príznaky – trvajú dlhšie ako tri mesiace, mierne
- chronická únava – patologická, nevymizne po odpočinku, trvá tri mesiace a dlhšie
- nešpecifický príznak – typický pre viacero ochorení naraz
- symptóm – príznak ochorenia
- špecifický príznak – typický pre konkrétne ochorenie
Niekedy ani nezistíte, že vám niečo je, kým to náhodne neukážu výsledky laboratórnych vyšetrení z preventívnej prehliadky alebo pri návšteve ambulancie s inými ťažkosťami. „Veľa ochorení sa zo začiatku neprejaví vôbec. Pri skrytom krvácaní v stolici má v nej človek také malé množstvo krvi, že to voľným okom nevidno. Domácim jednoduchým testom so skúmavkou a paličkou by sa zistilo, či treba vyšetriť črevo. Môže to znamenať hemoroidy, zápal, divertikulovú chorobu, polyp, nádor. Z polypu sa môže vyvinúť nádor. Ak sa aj zistí, môže byť ešte taký malý, že sa dá vyliečiť,“ kladie na srdce Beáta Blahová dôležitosť preventívnych prehliadok. Určite nepreskočte ani vyšetrenie prsníkov či prostaty.
Otesujte sa:
– Stratili ste v poslednom čase hmotnosť bez toho, aby ste sa o to snažili?
– Trpíte bolesťou, ktorá neutícha?
– Našli ste si opuch, hrču alebo zatvrdnutie v akejkoľvek oblasti tela?
– Pozorujete zmenu vo frekvencii vyprázdňovania, farbe, v konzistencii stolice, zlé trávenie, vracanie?
– Bývate veľmi slabí a unavení?
– Ťažko sa vám dýcha?
– Výrazne sa potíte a objavilo sa to len teraz?
– Zmenilo sa vám znamienko, zväčšilo do šírky, výšky, krváca alebo mení farbu?
– Nehojí sa vám rana?
– Mávate zvýšenú teplotu bez zjavnej príčiny?
Vyhľadajte ihneď lekára, ak aspoň jeden z týchto príznakov:
– trvá dlhšie ako tri mesiace
– nelepší sa napriek symptomatickej liečbe
– horší sa
– pridávajú sa nové Všetky sa môžu vyskytovať pri bežných ochoreniach, ale aj vážnych.
Mám skúsenosti s ľuďmi, ktorí vyšetrenie odkladajú. Prídu, keď je ochorenie plne rozvinuté a šanca na vyliečenie výrazne klesá.
60 podozrivých príznakov
Zbystrite, ak neutíchajú a vyskytujú sa spolu. Aj toto môžu vaše príznaky znamenať
- Afty: celiakia, alergie, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, nedostatok vitamínov a minerálov, leukémia
- Bolesť: infekcie, nádory, autoimunitné ochorenia, degeneratívne ochorenia a iné
- Bolesť hlavy: krátkozrakosť, astigmatizmus, stres, napätie, skrytý zápal, cievna mozgová príhoda, blokáda chrbtice, vysoký tlak, zubný kaz
- Bolesť chrbtice: žlčníkové kamene, skrytý zápal, nádor na pankrease
- Bolesť pod pravým rebrovým oblúkom: žlčové kamene, žalúdočnývred, zápal pankreasu
- Bolesť medzi rebrovými oblúkmi: žalúdočný vred, reflux, zápal pankreasu, epigastrická prietrž
- Bolesť pod ľavým rebrovým oblúkom: žalúdočný vred, vred na dvanástniku, zápal pankreasu
- Bolesť napravo od pupka: žlčové kamene, zápal močových ciest, lumbálna prietrž
- Bolesť pri pupku: akútny zápal pankreasu, nádor na pankrease, zápal slepého čreva, žalúdočný vred, pupočná prietrž
- Bolesť naľavo od pupka: žlčové kamene, zápal hrubého čreva
- Bolesť nad pravou slabinou: zápal slepého čreva, gynekologický zápal, trieslová prietrž
- Bolesť pod pupkom: zápal močových ciest, zápal slepého čreva, zápal hrubého čreva, gynekologické problémy, divertikulárna choroba
- Bolesť nad ľavou slabinou: gynekologický zápal, trieslová prietrž
- Bolesť pri močení: infekcia močových ciest
- Bolesť nôh: krčové žily, ploché nohy a iné
- Červené oči (popraskané cievky): vysoký krvný tlak, porucha zrážania krvi, nedostatok vitamínu C
- Dýchavica: idiopatická pľúcna fibróza, chronická obštrukčná choroba pľúc, ochorenie srdca, nádor
- Hnačka: chronické zápalové ochorenia čriev, pankreasu, rakovina hrubého čreva, nádory
- Hrčka: cysta, zápal žľazy, infekcia, skrytý zápal, rakovina
- Chrápanie: vysoký krvný tlak, cukrovka, riziko mŕtvice, srdcové ochorenie
- Chronická nádcha: alergia, skolióza, ploché nohy
- Chudnutie: cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, chronické infekcie, chronické srdcové ochorenia, ochorenia tráviacej sústavy, nádory
- Kašeľ: alergie, astma, ochorenie pľúc, srdca, nádor na pľúcach, srdci, chronická obštrukčná choroba pľúc
- Kruhy pod očami: potravinová alergia, nedostatok vitamínov
- Krvácanie z nosa: viróza, porucha zrážania krvi, nádor
- Krvácanie z pošvy: rakovina maternice, krčka maternice, vaječníkov, hormonálne zmeny, viróza, stres
- Kútiky: nedostatok vitamínu B, najmä B12, vitamínu C, železa, infekcia zuba, kvasinky
- Modré pery a nechty: ochorenie srdca
- Modriny na netypických miestach: leukémia, zlyhávanie pečene
- Nadváha a obezita:
▶ boky – problémy so štítnou žľazou;
▶ brucho – stres, metabolický syndróm, cukrovka;
▶stehná – depresie;
▶ krk – porucha štítnej žľazy, Hashimotova choroba - Nafukovanie: celiakia, zlyhávanie pečene, rakovina hrubého čreva a iné
- Nespavosť: choroby srdca, vysoký tlak, porucha pečene
- Nevoľnosť: žalúdočné ochorenie, infarkt, cievna mozgová príhoda, cirhóza pečene, celiakia; s vracaním – ochorenie srdca, zápal srdcového svalu
- Ochlpenie na netypických miestach: syndróm polycystických vaječníkov
- Opuch:
▶uzliny – infekcia, bolesť zubov, leukémia, mononukleóza, HIV infekcia;
▶nohy – chronické žilové ochorenie, ochorenie srdca, obličiek, ochorenie srdca;
▶pod očami – ochorenie obličiek, zápaly dutín - Pálenie záhy: reflux, nadbytok žalúdočnej kyseliny, riziko infarktu
- Problémy s močením: ochorenie močových ciest, močového mechúra, obličiek
- Padnuté viečka: mozgová mŕtvica, mozgový nádor, svalová slabosť – myasteniagravis, mnohopočetný nádor nervovej sústavy – neurofibromatózy
- Ryhy:
▶na nechtoch – žltačka; na ušiach – riziko mozgovej príhody - Sivé vlasy: riziko infarktu
- Slinenie:
▶ lepkavé – zápal slinných žliaz, kvasinky;
▶ zvýšené – vírusy;
▶ horké, kyslé – reflux - Studené:
▶ ruky – poškodenie nervov, poškodenie obličiek, diabetes, vysoký krvný tlak, anémia, Raynaudov syndróm, periférne artériové ochorenie, porucha štítnej žľazy, úzke cievy, porucha hypofýzy, anorexia;
▶nohy: blok v chrbtici, krvné zrazeniny, málokrvnosť - Suché:
▶oči – zápal kĺbov, reumatoidná artritída;
▶nechty – porucha štítnej žľazy, nedostatok vitamínov, minerálov, cukrovka;
▶ústa – spánkové apnoe;
▶pery a koža – cukrovka, znížená funkcia štítnej žľazy - Svetlá stolica: zápal pankreasu, ochorenie žlčových ciest, nádory na žlčníku, zlyhávanie pečene
- Svrbenie: ochorenie žalúdka, pečene, žlčníka, obličiek, nádor na pankrease, leukémia, alergia, atopický ekzém, upchávanie ciev, zvýšená činnosť štítnej žľazy, nedostatok železa, skleróza multiplex
- Škvrny:
▶na krku, hánkach, lakťoch, kĺboch rúk – cukrovka, rakovina;
▶na jazyku a v jeho okolí – rakovina;
▶ žlté na viečkach – rakovina, cukrovka, vysoký cholesterol, riziko infarktu;
▶na očnici, sietnici – leukémia, rakovina prsníka, rakovina pľúc - Tiky v oku: nedostatok horčíka, vitamínov B, očná porucha, histamínová alergia, nádor, roztrúsená skleróza
- Tmavá stolica: rakovina hrubého čreva, konečníka, vred
- Tmavý moč: dehydratácia, zápal obličiek, močových ciest, močového mechúra, zlyhávanie pečene
- Únava: ochorenie obličiek, štítnej žľazy, celiakia, anémia, chronický únavový syndróm, spánkové apnoe, roztrúsená skleróza, depresia, rakovina, riziko infarktu, infekcie, autoimunitné ochorenia, cukrovka a iné
- Vrásky: riziko ochorenia srdca, osteoporóza
- Vypadávanie vlasov: helikobakter pylori, porucha štítnej žľazy, skrytý zápal
- Vypuklé nechty: idiopatická pľúcna fibróza, zápal kože, psoriáza, zápal kĺbov
- Vyrážky:
▶na uchu – zápal ucha, herpes, znížená imunita, cukrovka;
▶na koži – alergia, ekzém, celiakia, lupus, rosacea, ekzém, poruchy trávenia, helicobacter pylori - Zápach:
▶ z úst – chrípka, prechladnutie, zápal mandlí, angína, žltačka, infekcia pečene, cukrovka, nadbytok žalúdočnej kyseliny, nádor v tráviacom trakte, chrápanie, žalúdočné vredy, metabolické ochorenie;
▶ tela – zápal lymfatických uzlín, problémy s pečeňou;
▶moču – zápal močových ciest - Zápcha: blokáda chrbtice, Tarlovova cysta, riziko cievnej mozgovej príhody, rakovina hrubého čreva, chronické zápalové ochorenia čriev, pankreasu
- Závraty: cievna mozgová príhoda, roztrúsená skleróza
- Znamienka: asymetrické, nejasné, nepravidelné na koži – melanóm; na končekoch nechtov – melanóm
- Zvýšená teplota: skrytý zápal, leukémia
- Žlté:
▶očné beľmo – žltačka, cirhóza pečene, nádor žlčových ciest, rakovina pankreasu, porucha pečene, žltačka;
▶nechty – ochorenie pečene, obličiek, lymfatického systému, artritída, cukrovka, nedostatok zinku, železa, mykóza
ČERVENÉ VLAJKY
„Red flags“ je pojem v medicíne označujúci indikátory nebezpečenstva. „Ak sa pri bežných a často nevýznamných príznakoch ako bolesť hlavy, brucha, chrbta, sťažené dýchanie, tŕpnutie prstov alebo mdloba vyskytnú niektoré presne definované sprievodné subjektívne alebo objektívne príznaky, treba myslieť na vážne ochorenie,“ vysvetľuje urgentný lekár docent MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. Pri bolesti hlavy je to napríklad vyrážka, teplota, tuhosť šije, zmeny správania, pri vzostupe tlaku poruchy videnia, nevoľnosť, vracanie či ochabnutie končatiny. Lekár tieto kombinácie pozná a nebezpečenstvo odlíši. Ak mu o nich poviete.
Neprespite výstrahu
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje.
Ako slon na pleciach. Marek sa začal čoraz častejšie sťažovať na nevysvetliteľný pocit únavy. „Stravujem sa normálne, dobre spím. Nemám byť prečo unavený. Nerobím v kameňolome a nebúšim krompáčom do skál,“ nedávalo tridsaťročnému programátorovi zmysel pravidelné ranné vstávanie so závažím. Spánková appka neukazovala nič zvláštne. Napriek tomu mal telo z olova. Poobede sa spoľahlivo pridával útlm trvajúci aspoň do večera. „Nie som kávičkár. Nechcem telo klamať umelou energiou. No prvýkrát v živote som začal o tom uvažovať,“ premýšľal, ako sa udržať v tempe pri zakladaní úspešného startupu.
Keď sa na preventívnej prehliadke alebo na vyšetrení opýtam, málokedy niekto povie, že sa cíti výborne.
Supertlak
Únava prerastala do otupenosti. Sem-tam normálny deň vystriedalo niekoľko ťažkých. No stále dúfal, že je len prepracovaný a sick day to spraví. „Únava je subjektívny pocit. Patologická je nadmerný, trvalý pocit vyčerpanosti a poklesu telesnej a duševnej kapacity na vykonávanie akejkoľvek práce alebo činnosti na obvyklej úrovni. Vtedy je to varovný signál organizmu pred vyčerpaním fyzických i psychických energetických zásob tela,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Diana Ganajová. Týka sa hlavne dvadsiatničiek až päťdesiatničiek, no aj mladých chlapov a seniorov. „Keď sa na preventívnej prehliadke alebo na vyšetrení opýtam, málokedy niekto povie, že sa cíti výborne. V poslednom čase sa čoraz viac mladých ľudí sťažuje na nadmernú únavu. Aj sami iniciatívne vyhľadajú moju pomoc pre únavu. Majú množstvo informácií z internetu, podľa ktorých svedčí o tých najvážnejších ochoreniach. Neraz sa stáva, že si aj doplatia laboratórne vyšetrenia, aby mali čierne na bielom, že sú v poriadku. Možno by stačilo rozumnejšie si zadeliť aktivity, relax a spánok,“ pripomína doktorka Ganajová, že ani chronická únava nemusí mať vždy dramatické pozadie. Stačí jednoducho vypnúť. No nie vždy.
Doplatia si laboratórne vyšetrenia, aby mali čierne na bielom, že sú v poriadku.
Nie unavení, chorí
Posledné týždne sa u Marka pridali k únave vyrážky na koži a sem-tam bolesti brucha. Pupáky nesvrbeli a neobťažovali, no boli čudné. Z pamäti z hodín biológie vylovil, že oslabený organizmus vypustí všetky skryté zápaly v tele. Nebol si istý, či je unavený pre zápal alebo zapálený pre únavu. „Bežná únava na rozdiel od chorobnej po adekvátnom odpočinku, úprave životosprávy a obmedzení alkoholu a cigariet v krátkom čase zväčša vymizne. Ak však ani po dvoch-troch týždňoch nie, je to dôvod zamyslieť sa nad príčinou,“ pripomína Diana Ganajová. „Vyšetrenie u imunológa ukázalo podozrenie na celiakiu. Musel som ju mať už dlho. Divné bolo, že okrem únavy a nafukovania som si žiadny iný príznak dlho nevšimol. Alebo som iba nevedel, čo si vlastne všímať,“ hodnotí tridsiatnik.
Prudko či dlho?
„Náhle vzniknutá intenzívna únava býva často symptómom akútnych napríklad infekčných ochorení. Ale aj poruchy funkcie žliaz s vnútorným vylučovaním,“ hovorí doktorka Ganajová o tých zjavnejších prejavoch. „No nie vždy je ľahké jednoznačne zhodnotiť stav pacienta. Kým jeden navštevuje lekára pri minimálnej odchýlke zdravotného stavu, iný príde, až keď doslova padá od vyčerpania. Pri vyšetrení sa zameriam nielen na opisované príznaky, ale na človeka komplexne. Spravím základné diferenciálnodiagnostické kroky na vylúčenie závažnejšieho ochorenia. Chronická únava trvajúca minimálne pol roka a dlhšie sa veľakrát objavuje bez zjavnejšej záťaže tela či psychiky. Príčinou môže byť dlhodobé preťaženie organizmu, ale aj vážnejšie ochorenie,“ približuje lekárka.
Z cukru
„Medzi najčastejšie patrí anémia spôsobená nedostatočným príjmom alebo zvýšenými stratami železa a poruchy funkcie štítnej žľazy. Veľa ľudí s nízkym tlakom trápi neúnosná únava. Sprevádza aj cukrovku. Často s nadmerným pocitom smädu a močením je prvým varovným signálom,“ ozrejmuje Diana Ganajová. „Keďže som u svojej obvodnej lekárky bol po sto rokoch, hneď to využila a objednala ma na preventívnu prehliadku. Prvýkrát v živote uvažujúc o svojom zdraví som poslušne prišiel. Zmerala mi tlak a zobrala krv. Výsledky boli ďalšia rana,“ krčí čelo Marek. „Namerali mi vysokú hladinu cukru v krvi. V podstate som bol zaslúžilý cukrovkár. Bez toho, aby som o tom vedel. Spolu s únavou a ostatnými príznakmi to už dávalo zmysel,“ konštatuje, že sa konečne mohol pomocou liekov a diéty zbaviť železnej gule v podobe únavy.
AJ TOTO JE ÚNAVA:
▶ bolesť svalov a kĺbov
▶ celková slabosť – fyzická únava
▶ ospalosť, poruchy koncentrácie, bolesť hlavy – psychická únava
Unavia choroby
Ak ste unavení niekoľko mesiacov a spánok nepomáha, môže byť problém vážnejší.
▶ chronický únavový syndróm – stav vyčerpanosti organizmu, pokles výkonnosti, častá ospalosť, nekvalitný spánok, podráždenosť, poruchy pamäti a koncentrácie, úzkosť, depresívne stavy, bolesti kĺbov, svalov, poruchy trávenia, zvýšená teplota
▶ anémia – okrem dlhodobého pocitu únavy celková slabosť, búšenie srdca, dýchavica, bolesti hlavy v dôsledku nedostatku červených krviniek a hemoglobínu, ktorý zabezpečuje transport kyslíka z pľúc do tkanív a buniek, často sprevádza reumatické, onkologické ochorenia, ochorenia žalúdka, hrubého čreva, obličiek
▶ znížená funkcia štítnej žľazy – ospalosť, neschopnosť sústrediť sa, prírastok na hmotnosti, uzimenosť, častá zápcha
▶ zvýšená funkcia štítnej žľazy – najmä svalová únava, nevysvetliteľné chudnutie, búšenie srdca, nadmerné potenie, intolerancia tepla, hnačka
▶ nízky tlak – malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy
▶ cukrovka – únava s nadmerným pocitom smädu, časté močenie
▶ depresia – príznaky podobné chronickému únavovému syndrómu, strata energie, poruchy spánku, nepokoj, podráždenosť, pocit vnútorného napätia, úzkosť, problémy s koncentráciou, pocity viny, neschopnosť tešiť sa, poruchy stravovacích návykov, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, sťažené dýchanie, búšenie srdca, zvýšená potivosť, diskomfort na hrudníku, pocity trasu a chvenia
▶ syndróm spánkového apnoe – krátke prerušenie dýchania počas spánku, chrápanie, neodpočinutosť bez ohľadu na dĺžku spánku
▶ chronická obštrukčná choroba pľúc – tkanivá a bunky trpia dlhodobo nedostatkom kyslíka, vyčerpanosť, dýchavica, kašeľ, spánkové apnoe
▶ rakovina – nádor bráni prekrveniu a zásobeniu kyslíkom a výživnými látkami, anémia, poruchy vnútorného prostredia
▶ ochorenia pečene – hepatitída B, C
▶ ochorenie obličiek a nadobličiek
▶ roztrúsená skleróza
Bude len horšie
Podľa onkologičky Bibiány Brezinovej pacienti, ktorí podceňujú príznaky rakoviny a pre zaneprázdnenosť a strach prídu neskoro, sú extrém.
O rakovine počuť na každom kroku. Nesledujú sa dnes ľudia až príliš?
To závisí od človeka. Niektorí naozaj aj pri banálnejších ochoreniach myslia na rakovinu. Hlavne tí, ktorí sa s ochorením už stretli v rodine, u spolupracovníkov, priateľov. Vedia, akou ťažkou skúškou museli prejsť.
Radšej prísť k lekárovi dvakrát zbytočne ako raz a neskoro?
Opačný extrém sú ľudia, ktorí príznaky podceňujú a na vyšetrenie neprídu včas. Často pre pracovnú zaneprázdnenosť a predovšetkým strach. Odkladaním vyšetrenia sa situácia sama nevyrieši a ťažkosti sa nestratia. Bude to len horšie. Samotná liečba má oveľa lepšie výsledky v skorších štádiách ochorenia.
Možno len nevedia, kedy hrčka alebo bolesť sú už naozaj vážne. Čo by nás malo vystrašiť?
Strata telesnej hmotnosti, nevoľnosť, bolesti a krvácanie bez zjavnej príčiny, krvácanie z konečníka, dlhšie trvajúci kašeľ, zachrípnutie až chrapot, zmena osobnosti, pamäti, rovnováhy bývajú všeobecné, nešpecifické prejavy ochorenia. Špecifické príznaky zase poukážu na poškodenie konkrétnych orgánov ako zmeny na koži, zmeny vo vyprázdňovaní, hmatné hrčky. Ešte neznamenajú, že máme rakovinu, no netreba ich podceňovať.
Dokážem rozoznať príznaky banálneho ochorenia od rakoviny?
Ťažko. Odlíšiť tieto príznaky od iného ochorenia bežný človek nedokáže. Musí to vyšetriť odborník. Aj „banálne“ ochorenia môžu mať intenzívne príznaky. Treba prihliadať na to, či sa na pracovisku alebo životným štýlom vystavujete látkam, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Alebo či sa nevyskytla u príbuzných.
Ako dlho nádor spí, kým sa prejaví?
Rakovina sa môže v organizme vyvíjať istý čas bez akýchkoľvek príznakov. Rýchlosť rastu nádoru závisí od rýchlosti delenia buniek. Spočiatku sa zväčšuje pomalšie. Potom závisí od prístupu k cievnemu systému, schopnosti získať živiny a kyslík a zbavovať sa odpadov svojho metabolizmu. Ak nahmatáte na tele akýkoľvek útvar, treba rýchlo prísť.
Sú varovné signály rakoviny iné u starších ľudí, detí, u mužov či žien?
Príznaky ochorenia ovplyvňuje typ nádoru a umiestnenie. Sú približne rovnaké vo všetkých vekových skupinách, u mužov aj u žien. Skôr rolu hrá, ako ich interpretujeme. Pravdepodobnejšie si všimnete slabosť, únavu a chudnutie u doteraz neposedného dieťaťa ako u staršieho človeka. U takého to môže vyplývať aj zo stresu, prepracovanosti, prípadne iných chronických ochorení.
Čo rozhodne o tom, či rakovinu dostanem alebo nie?
Príčinu vzniku rakoviny dodnes nepoznáme. Podieľajú sa na tom chemické karcinogény, fyzikálne faktory, rôzne druhy žiarenia, vírusové a bakteriálne ochorenia, genetická predispozícia. Súčasný vyčerpávajúci životný štýl, často spojený s extrémnym stresom, nedostatočnou fyzickou aktivitou, nepravidelnou a často nezdravou stravou zvyšuje riziko vzniku nielen rakoviny, ale aj iných civilizačných ochorení. Strava bohatá na červené mäso a mäsové výrobky, na tuky, s nízkym podielom ovocia, zeleniny a vlákniny môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Obezita zas pažeráka, pankreasu, hrubého čreva, maternice i prsníka. Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie. Ak je to čo len trochu možné, upravte stravu, zvýšte pohybovú aktivitu, obmedzte fajčenie a alkohol. A pravidelne absolvujte preventívne prehliadky.
Pravdepodobnejšie si všimnete slabosť, únavu a chudnutie u doteraz neposedného dieťaťa ako u staršieho človeka.
Myslíte hneď na rakovinu?
Možno by ste mali. Radšej sa báť zbytočne ako neskoro.
Venujete puntičkársku pozornosť každej podozrivej škvrne či bolesti? Podľa prieskumu v renomovanom odbornom časopise PLOS ONE je to to najlepšie, čo pre zdravie môžete spraviť. Z údajov výskumníčky Katriny Whitakerovej z University College London zozbieraných zo vzorky vyše 1 700 ľudí vyplynulo, že viac ako polovica z nich mávla rukou aj nad typickými príznakmi rakoviny. Hoci teoretická vedomosť o nich z osvety im nechýbala.
Podozrivé povedzte
Účastníci hodnotili 17 príznakov, z ktorých 10 rakovinových pochádzalo z klasifikácie Cancer Awareness Measure. Viac ako polovica v dotazníku uviedla aspoň jeden alarmujúci príznak, najčastejšie pretrvávajúci kašeľ a zmeny trávenia. No iba dve percentá z nich si uvedomovali rakovinu ako možnú príčinu. Z tých, ktorí si našli podozrivú hrčku, len dve tretiny o nej informovali lekára. Takmer osemdesiat percent nepovažovalo za nič zvláštne ani pretrvávajúcu bolesť v krku, hoci môže naznačovať nádor na štítnej žľaze či v hltane. „Väčšina ľudí s varovnými príznakmi naozaj nemá rakovinu. Ale niektorí ju mať môžu. Prípadne inú chorobu, ktorej by mali venovať pozornosť. Preto treba tieto príznaky skontrolovať, najmä ak neprechádzajú,“ mieni vedúca výskumníčka.
Radšej niečo iné
Pacienti v prieskume si nepretržitý kašeľ, nevysvetliteľnú bolesť, hrčku, bolesť hrdla, ktorú nešlo vyliečiť, krvácanie a ťažkosti s prehĺtaním ochotnejšie vysvetlili ako infekciu, artritídu, cystu, psoriázu, reflux či hemoroidy. Zmeny v trávení a úbytok hmotnosti zas mali tendenciu spájať s vekom a diétou. „Je hrozivé, že dokonca aj najzjavnejšie výstražné symptómy ako nevysvetliteľné hrčky a znamienka si ľudia zriedka asociovali s rakovinou. Dokonca ani keď vedia, že by mohlo ísť o vážne príznaky, ju nezvažujú. Asi sa rakoviny boja ,“ vysvetľuje si londýnska odborníčka.
Čo oko nevidí…
…odhalí umelá inteligencia. Roky dopredu predpovie alzheimera, rakovinu prsníka či samovražedné myšlienky.
Futurológovia predpovedajú, že budúcnosť zdravotnej starostlivosti sa preorientuje zo zachraňovania chorých na prevenciu. V zahraničí sa už teraz vyvíjajú technológie na zistenie ochorenia či príhody dávno pred tým, ako skutočne ochoriete, alebo možno chorobu zachytiť súčasnými metódami. Vychádza zo zaujímavého faktu, že ochorenie sa v tele pripravuje dávno pred prvými zjavnými varovnými signálmi.
Tvár napovie
Umelá inteligencia podrobným stálym mapovaním pulzu predpovie riziko infarktu. Výskumníkom v Googli sa na skenoch cievok na sietnici oka vyše dvestotisíc ľudí podarilo určiť pravdepodobnosť kardiovaskulárnych chorôb. Cez drobné rozdiely v črtách tváre ako tvar očí či dĺžka brady dokáže iná technológia na základe „deep“ fenotypingu identifikovať genetickú chorobu. Skeny mozgu poslúžia na predpovedanie Alzheimerovej choroby na základe zmien v metabolizme glukózy v určitých častiach mozgu, a to roky dopredu. Rovnako ako magnetická rezonancia už teraz poskytuje údaje o budúcej rakovine prsníka s určením šancí na prežitie.
Virtuálny terapeut
A výskumy idú ešte ďalej. Uvažuje sa o inteligentnej toalete na sledovanie zmien v moči a stolici na predpovedanie chorôb. Výber slov, intonácia, gestá, prestávky v reči a 60 bodov na tvári zas virtuálnej terapeutke botovi Ellie vyvinutej na University of Southern California’s Institute for Creative Technologies poskytne dosť údajov na to, aby odhalila depresiu, úzkosť či posttraumatickú stresovú poruchu.
Sliny vedia
Špeciálny test CRT, ktorý zo vzorky slín rozpozná prítomnosť streptokoka zodpovedného za zubný kaz, vírusu HIV i rané štádium rakoviny prsníka, sa už používa. Vedcom z Texasu sa pomocou slín podarilo odhaliť nielen rané štádium, ale dokonca aj zvýšené riziko srdcovo-cievnych ochorení.
Umelá inteligencia podrobným stálym mapovaním pulzu predpovie riziko infarktu.
RAKOVINA BEZ PRÍZNAKOV
Diagnostikovanie ochorenia v asymptomatickom (bezpríznakovom), najlepšie v skorom štádiu či ešte v štádiu prekancerózy, predstupňa rakoviny, je cieľ skríningových programov. Tie majú prispieť k účinnejšej liečbe. „Prvá fáza skríningového programu pre kolorektálny karcinóm sa začala v januári 2019 u ľudí od 50 do 75 rokov podľa výberu zdravotných poisťovní. Podľa odporúčaných európskych štandardov sa plánuje aj skríning rakoviny prsníka u žien vo veku 50 až 69 rokov a skríning rakoviny maternice u žien vo veku 23 až 64 rokov,“ informuje onkologička Bibiána Brezinová z nemocnice Svet zdravia v Trebišove. Nevynechajte ho. Nestojí vás nič.
8 výstrah
Zbystrite, ak:
▶hrčka – zväčšuje sa, nepohybuje sa, nebolí
▶kašeľ, zachrípnutie– pretrváva bez iných príznakov virózy
▶únava – pretrváva napriek odpočinku
▶úbytok hmotnosti – bez úsilia presiahne 4,5 kilogramu
▶bolesť hrdla – trvá bez iných príznakov virózy
▶krvácanie – sprevádza vykašliavanie, moč, stolicu, výtok z pošvy, z bradavky
▶bolesť – neutíšia ju bežné prostriedky proti bolesti a pretrváva
▶zmeny v moči a stolici – nesúvisia s liekmi, potravinami, iným zjavným ochorením
▶akákoľvek trvá viac ako 3 mesiace.
Rozhovor bol uverejnený v časopise Zdravie 66 / september 2019.
text Dáša Balogová